הגדל חלון
 
מיפוי גן הגורם לדיסלקציה


ד"ר טוריל פאגרהיים מבית-החולים האוניברסיטאי של טרומסו בנורבגיה, ועמיתיה למחקר מאוניברסיטת אנטוורפן שבבלגיה ומאוניברסיטת מיאמי בפלורידה, הצליחו למפות את הגן DYX3 בכרומוזום 2, אחד מ-22 הכרומוזומים שכל אחד מאתנו נושא ב DNA ועובר בתורשה מהורה לילדו. קרוב לודאי שגן זה אינו הגן היחיד המעורב בהפרעה, אבל הוא מהווה אישור לבסיס גנטי של מקרים מסוימים של הסינדרום. שיבוט הגן DYX3 יספק תובנה בנוגע לטבעו ולתדירות של גן אחד לפחות מבין אלה המעורבים בתהליך הקריאה והאיות, ויעזור באיתור גנים נוספים הגורמים לדיסלקציה.

החוקרים איתרו את הגן באמצעות מחקר שערכו על משפחה נורבגית גדולה, בעלת היסטוריה ארוכה של דיסלקציה. 11 מבין 36 בני המשפחה סובלים מהלקות. המדענים מיפו את הגן על כרומוזום 2 באמצעות ניתוח גנטי של כל בני המשפחה הלוקים בדיסלקציה.המחקר עשוי להוביל לאבחון מוקדם ולטיפול.

כיום, מרבית מקרי הדיסלקציה מאובחנים רק כאשר הילד מתחיל ללמוד בבית הספר, או אף בשלב מאוחר יותר. לסובלים מדיסלקציה, כידוע, יש קשיים בכל הקשור לסימנים כתובים, כמו אותיות ומספרים, איות וקואורדינציה, קושי לזכור רשימות ואותיות האלף-בית.

לאחרונה דיווחו גם חוקרים באוניברסיטת שפילד בצפון אנגליה, שיתכן כי דיסלקציה נגרמת מאי סדירויות במוח הקטן, אזור הנמצא בתחתיתו האחורי של המוח, מעל לגזע המוח, והאחראי על לימוד כישורים חדשים. באמצעות סריקות המוח מצאו החוקרים כי הפעילות שנמדדה באזור המוח הקטן בקרב הלוקים בדיסלקציה היתה כ- 10% בלבד מרמת הפעילות שנמדדה בקרב אנשים מבוגרים, שאינם לוקים בדיסלקציה.