הגדל חלון

אתרים רבים ברשת מהווים שערי כניסה למידע ברשת. אתרי שער כאלה מכונים פורטלים (Portal). הפורטלים אוגרים ומציגים מידע ומהם ניתן גם לגלוש לאתרים אחרים, בעזרת מנגנוני חיפוש מתאימים אל המידע המבוקש. ישנם גם אתרים שמציעים חיפוש ברשת מבלי שיהוו פורטל.

חיפוש אתרים ברשת האינטרנט נעשה בעזרת תוכנות חיפוש מיוחדות הנקראות "מנועי חיפוש"  -  Search Engines.

ישנם מנועי חיפוש הבנויים כקטלוגים מסווגים של אתרים ואילו אחרים, המכונים "זחלנים" או "אספנים" מאתרים את האתרים בעזרת מילות חיפוש. החיפוש נעשה לפי מילים המופיעות בכינוי האתר או בעזרת מילים המופיעות בתוך הדפים של האתר, בהתאם לתכונות של כל מנוע חיפוש. ישנם מנועי חיפוש שמשלבים קטלוגים עם תכונות של "זחלן".

כמה מנועי חיפוש פועלים בעברית, בעיקר בתוך פורטלים ישראליים כגון: וואלה, תפוז, נענע  ואחרים. מנועי החיפוש הבינלאומיים פועלים בכתיב לטיני בדרך כלל. מנוע החיפוש AltaVista מחפש בשפות רבות ובכללן בעברית.

 

מנועי החיפוש הבינלאומיים המומלצים הם:

Yahoo קטלוג האתרים הגדול ביותר באינטרנט, מסווג למדורים על פי נושאים.

, Hotbot, AltaVista, Google מנועים מטיפוס "זחלן".

 

 

מתוך אתר אח"א ניתן להיכנס לפורטלים, לקטלוגים ולמנועי חיפוש במדור ספריות מאגרי מידע.

 

דוגמה לחיפוש בעברית - וואלה

הכתובת: www.walla.co.il

 

בוואללה מקישים את מילת החיפוש בתיבת הטקסט שליד "חפש". להפעלת החיפוש מקישים על חפש. אפשר לערוך חיפוש כללי בכל המאגר של וואלה או לבחור מדורים.

תוצאות החיפוש מוצגות כרשימת אתרים בלוית תיאור קצר וכן ציון אם האתר הוא ישראלי או עולמי, ודירוג האיכות לפי דעת מנהלי המאגר.

הקשה על הקישור מכניסה אתכם לאתר שבחרתם מתוך הרשימה.

 

דוגמאות לחיפוש באנגלית

חיפוש ב Yahoo

הכתובת: www.yahoo.com

 

בדף הראשי של Yahoo הנכם יכולים להקיש מילת חיפוש (באנגלית) בתיבת הטקסט שליד המילה Search ולהקיש על Search. החיפוש יעשה בכל מדורי המאגר. ניתן לצמצם את תחום החיפוש ע"י בחירת מדור מתאים מבין המדורים המוצגים בדף הפתיחה. לחיפושים בביולוגיה מומלץ לבחור במדור Science, את מדור המשנה  Biology.

בדף שנפתח מופיעות קטגורית נוספות שבהן תוכלו למצוא אתרים בתחום המבוקש.

 

 

 

 

 

 

חיפוש ב AltaVista

הכתובת: www.altavista.com

 

באלטהויסטה ניתן לערוך חיפוש פשוט או חיפוש מורכב, לפי מילים, צירופי מילים ומשפטים המופיעים גם בכותרת האתר וגם בתוך הדפים. להלן הנחיות לביצוע חיפוש פשוט.

 

את מילות החיפוש מקלידים בתוך תיבת הטקסט בלבן והחיפוש מופעל ע"י לחיצה על Search. ניתן לבחור גם שפת חיפוש, כאשר ברירת המחדל היא Any Language.

כאשר מילות החיפוש מופיעות בין גרשיים (לדוגמה: "acid rain"), המנוע מחפש רק את הצירוף ולא אתרים שבהם כל מילה מופיעה בנפרד.

אפשר גם להשתמש באופרטורים הבוליאניים כדלקמן:

סימן + לפני כל מילה בצירוף (למשל: +acid +rain) החיפוש מאחזר אתרים שבהם חייבות להופיע 2 המילים, אך לא בהכרח כצירוף.

סימן לפני מילה בצירוף, משמיט אותה מתוצאות החיפוש.

 

תוצאות החיפוש

במסך התוצאות מוצג מספר האתרים שנמצא ורשימת האתרים לפי מידת ההתאמה שלהם לדרשית החיפוש. הדף מציג את 10 האתרים הראשונים, והנם כינוי האתר, כתובתו ופרטים על תוכנו. גישה לאתרים נוספים היא בתחתית הרשימה בקבוצות של 10. לחיצה על כינוי האתר תקשר אליו ותפתח אותו.