הגדל חלון
שמואל גורן
שמואל נולד בתל אביב בי"א באלול תשכ"ח, 4 בספטמבר 1968. בן בכור ללאה ויצחק.
הוריו של שמואל נישאו בלונדון וחזרו ארצה לאחר שנתיים, לקראת לידתו. הוא נולד בבית חולים 'הקריה' בתל אביב, ושנה לאחר מכן נולדה אחותו טובית. מורן, בת הזקונים, נולדה כעבור 13 שנים.
 כבר בגיל 4 למד שמואל לקרוא בעצמו ונחשב ל"ילד פלא" בקרב בני משפחתו. הוא החל לקרוא שלטי חוצות ומודעות  בנסיעות מבת ים, העיר בה התגוררה משפחתו, לתל אביב, בה התגוררה סבתו. כשהגיע לכיתה א' בבית-הספר היסודי 'ירושלים' בבת ים, כבר ידע קרוא וכתוב ואף חשבון. שמואל היה תלמיד מצטיין ואת לימודי התיכון עשה בבית-הספר 'רמות', במגמה הריאלית. כשנה וחצי לפני סיום לימודיו, הצטרף שמואל לתנועת "הנוער העובד והלומד". הוא הצליח לשלב פעילות רבה בתנועה יחד עם לימודיו, וסיים את בית הספר התיכון כתלמיד מצטיין. חלומו של שמואל היה להמשיך בלימודי פיזיקה.
       לקראת גיוסו לצה"ל, זומן שמואל למבחני צוות-אוויר. הוא סיים בהצלחה את המבדקים והמבחנים והיה מיועד לצאת לקורס טייס. במקביל, הקימו חבריו לתנועה גרעין ותכננו להצטרף להיאחזות כדי לשקם את קיבוץ רביד.
      
       שמואל התגייס לשירות חובה בצה"ל בסוף חודש ינואר 1987. הוא עבר בהצלחה את הגיבוש והתחיל במסלול טייס. חבריו, שהחלו את עבודתם בהיאחזות בקיבוץ, לחצו עליו לחתום ויתור על קורס הטייס ולהצטרף אליהם לגרעין. שמואל נכנע ללחץ ופרש מקורס הטייס.
בשל כישוריו הרבים, יכולותיו והקב"א הגבוהה שלו, צה"ל לא ויתר על שמואל והוא נשלח לקורס מפקדי כיתה של לוחמי חי"ר, שבסיומו הוענקה לו דרגת רב"ט. שמואל חזר ליחידתו, שובץ בסגל הפיקוד ולאחר זמן קצר יצא לקורס קציני חי"ר יחד עם שניים מחברי הילדות הטובים ביותר שלו.
         
          ביום ח' בטבת תשמ"ט, 15 בדצמבר 1988, נהרג שמואל בתאונת אימונים שאירעה בבית-הספר לקצינים, במהלך תרגיל לוחמה בשטח בנוי.
לאחר נפילתו, הועלה שמואל לדרגת סגן-משנה. בן 20 היה במותו. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בחולון, והותיר אחריו הורים ושתי אחיות המומים וכואבים.
       במכתב תנחומים למשפחה כתב מפקדו: "שמואל, שהכיר את הקושי והאחריות בתפקיד המ"מ, ויתר על חיים נוחים בחיל-האוויר. הוא בחר בחי"ר והבין כי הקצונה היא  שליחות עליונה".
         
          במשך ארבע שנים לאחר מותו של שמואל, התנהל משפט נגד מפקדיו, אשר פעלו בניגוד לנהלים במהלך התרגיל. בעקבות החקירה והמשפט הארוך, נקבע שהיו חמישה ליקויים בתרגיל אשר גרמו למותו המיותר של שמואל.
בעקבות ממצאי החקירה, יצא חוק בטיחות ע"ש שמואל בצה"ל, שמיושם מאז ועד היום. משפחתו וחבריו יודעים שמותו הביא לקביעת נהלים חדשים בצבא, המבטיחים את חיי החיילים המתאמנים.
בקיבוץ רביד הוצב גל-עד לזכרו של שמואל על ידי חבריו. משפחתו הנציחה את זכרו בנטיעת עצים בחורשה של הקרן הקיימת לישראל.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דף הנצחה זה נכתב על ידי בטיאנה שמאי
רכזת פרויקט הקדשת עבודות
סמינריוניות מצטיינות