הגדל חלון
ליאור ניב
ליאור נולד בכ"ט בכסלו תשל"ט, 28.12.1978, להוריו נילי וזאב, אח למיכל ולעידו. הוא נולד בנר חמישי של חנוכה, ומכאן שמו.
את שנותיו הראשונות עבר ליאור בגבעתיים - מגן הילדים של ויצ"ו ועד לבית הספר היסודי "שמעוני", בו למד שלוש שנים, עד כיתה ג'.
בשנת 1988 עברה משפחת ניב להתגורר בתל אביב, וליאור המשיך ללמוד את כיתות ד'-ו' בבית הספר "איילון". את לימודיו בחטיבת הביניים ובתיכון למד ב"גימנסיה העברית הרצליה", והיה פעיל בתנועת הצופים.
כבר מתחילת דרכו בגימנסיה ובצופים ליאור גילה תכונות של מנהיגות, אחווה, רעות ועזרה לזולת. את לימודיו בגימנסיה שילב בפעילות ספורטיבית: כדור-יד במכבי תל-אביב והצטיינות באתלטיקה קלה. בכיתות ז'-ט' בגימנסיה היה ליאור בכיתת ספורט. הוא סיים את הגימנסיה כספורטאי מצטיין, וכן היה פעיל בצופים, בתחילה כחניך ולאחר מכן כמדריך וכרשג"ד. ליאור היה מאוד כריזמטי ופעיל בארגון חיי השבט. חבריו בצופים אומרים שהצלחת פעולה הייתה תלויה בנכונותו להשתתף בה. "הוא היה חבר-חבר. לא מוצאים כמוהו כל יום. זן נדיר, תמיד נכון לעזור ותמיד מעודד".
ליאור התגייס לצה"ל ביולי 1997, ואת ראשית דרכו עשה בקורס טייס. לאחר כארבעה חודשים עבר לצנחנים, במסלול לוחם. הוא עבר קורס מ"כים והדריך מחזור אחד של טירונים. בסיום תפקידו זה חזר ליאור לגדוד 890, שם מילא תפקיד של קשר מג"ד ויד ימינו של סא"ל מוטי, המג"ד.
בבוקר יום שני, 31 בינואר 2000, נכנסה שיירה של צה"ל למוצב "גלגלית" שהיה ממוקם בגזרה המרכזית של איזור הביטחון בדרום לבנון. את השיירה הוביל מפקד הגזרה המזרחית של צה"ל בגבול הצפון, אל"מ משה דובדבני, ועמו נכנס למוצב מפקד גדוד 890 בחטיבת הצנחנים, סא"ל מוטי, שכוחותיו החזיקו את המוצב. הביקור היה שיגרתי, ובמסגרתו ביקש המפקד לדבר עם החיילים על הפעילות בגזרה.
זמן קצר לאחר ששיירת המפקדים נכנסה למוצב, נורו לפתע פצצות מרגמה וטילי לאו לעבר המוצב. הטילים כוונו לעבר עמדת התצפית במוצב, שם היו באותה עת ליאור וחיילים נוספים. טיל אחד חדר מבעד חרך התצפית. ליאור ושניים מחבריו נהרגו במקום.
 
ליאור הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בקריית-שאול, כשמשפחתו, חבריו, מפקדיו וכל אוהביו מלווים אותו בדרכו האחרונה.
 
יהי זכרו ברוך.
 
דף זה נכתב על ידי אסול גנדלמן
רכזת פרוייקט הקדשת עבודות סמינריוניות מצטיינות